Afyon'da 16 yaşındaki çocuğu işkence ederek darbeden sanık serbest bırakıldı

Afyonkarahisar'da 16 yaşındaki çocuğun patronları tarafından işkence ve şiddete maruz bırakılmasına dair görülen davada sanık serbest bırakıldı, çocuğun ailesi karara isyan etti.

Yevmiyesini istediği patronlarından ağır şiddet gören 16 yaşındaki Ş.C.K. ve onu darbedenler hakkında açılan davanın ilk duruşması Afyonkarahisar 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, tutuklu sanık Akif A'yı serbest bırakırken savcılık, mütalaasında Ş.C.K.’nin “hırsızlık” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi. Çocuğun annesi ise sanığın serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

Afyonkarahisar’da 7 Mart’ta 16 yaşındaki Ş.C.K'yi çırak olarak çalıştığı balıkçı dükkanında 200 TL’lik yevmiyesini istediği patronları Akif A. ve Ali S. saatlerce işkenceyle darbetti. Çocuğun 5 saat boyunca darbedilmesine ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün (16 Nisan 2021 Cuma) görüldü.

Savcının verdiği mütalaadan sonra duruşmaya ara verildi. Aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu Akif A.’nın serbest bırakılması, Ali S.’nin adli kontrol şartının kaldırılmasına karar vererek duruşmayı 25 Haziran’a erteledi.

"BEN ÇOCUK HAKLARINA GÜVENMİŞTİM"

Evrensel'e dava hakkındaki görüşlerini ileten Ş.C.K'nin annesi Tülay Taşpınar, "Maalesef adalet şaşırtmadı. İçerideki tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Çocuğun darbedilmesi göz önünde bulundurulmadı. İnanın konuşcak halim yok. Çocuğu öldüresiye döven kişiler serbest. Çok üzgünüz. Çocuğun psikolojisi bozuldu. Ben çocuk haklarına güvenmiştim. Çocuk daha 16 yaşında" sözleriyle üzüntüsünü ve tepkisini dile getirdi.

"BİR ANNE OLARAK NE İSTEDİM, ADALET İSTEDİM"

Zanlıların savunmasındaki pişmanlık ifadesini de eleştiren Taşpınar, "Ha bir de 'çok pişmanım, aileden özür diliyorum' diye kendini acındırdı. 16 yaşında bu çocuk, yapanlar kocaman insanlar. Çocuk onları görünce 'Anne aynı olayı tekrar yaşıyorum, şu an ne diyeceğimi unuttum' dedi. Bir anne olarak ne istedim, adalet istedim. Maalesef adalet yerini bulmadı" sözleriyle zanlının serbest bırakılmasına tepki gösterdi.

"FAKİR OLDUĞUMUZ İÇİN ADALET BİZE GELİNCE YAVAŞ İŞLİYOR"

Duruşma öncesi görüştülen baba Özkan Kahvecigil, hırsızlık suçlamasının iftira olduğunu belirterek "Kendi suçlarını örtmek için oğluma iftira attılar. Ben inşaat işçisiyim. İşçiyiz biz, garibanız. Oğlum fabrikatör çocuğu olsa, zengin çocuğu olsa böyle olmaz. Gariban, fakir olduğumuz için adalet bize gelince yavaş işliyor” ifadelerini kullanmıştı.

(Evrensel)

Gündem-Güncel-Genel 17.04.2021 14:45:00 0