CHP’li Karaca: Ispanağın kilosu 1 TL, yevmiye ücreti 80 TL

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle, Sarayköy’de yevmiyeyle çalışan kadın üreticileri ziyaret etti.

  

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kadın emekçileri, üreten Türkiye’de emeğini ortaya koyan ancak karşılığını alamayan Denizli Sarayköylü kadınları ziyaret etti. 8 Mart’ta kadın emeği vurgusu yapan Gülizar Biçer Karaca, suyun içinde sebzeleri temizleyen, satmak için uğraşan yevmiyeyle çalışan kadınların sıkıntılarını dinledi.

MARKETLERDE EN AZ 5 LİRA, ÜRETİCİNİN EMEĞİNİN SATTIĞI RAKAM 1 TL!

Soğuk sıcak, gece gündüz demeden yetiştirdikleri, suda temizledikleri ıspanakları 1 ile 2 liradan satabildiklerini belirten kadınlar, yevmiyeyle çalıştıklarını, marketlerde en az 5-6 liradan satılan ıspanak ve sebzeleri 1 ila 2 liradan vermek durumunda kaldıklarını, geçen yıldan bu yana artan maliyetlere rağmen fiyatın değişmediğini, salgından olumsuz etkilendiklerini anlattı.

NASIRLI ELLERİNİ GÖSTERDİLER, YEVMİYEYE GİTMEZSEK AÇ KALIRIZ

Ellerinin nasırlarını gösteren kadınlar sabah 5’te tarlada çalışmaya başladıklarını, saat 1’e dek çalıştıklarını anlatan kadınlar, günde 80 lira için 65 yaşında yevmiyeyle çalışmaya mecbur kaldıklarını söyledi. Gitmesek aç kalırız, ihtiyaçlarımızı göremeyiz, bizim yerimiz yok, yevmiyeye giden kadınlar dertlerini CHP’li Karaca’ya anlattı. Kadınlar bize de maaş bağlayın talebinde bulundu.

MAAŞ BAĞLAYIN DİYEN TARIM İŞÇİSİ KADINLARA GÜVENCE SÖZÜ

Biçer Karaca, kadın emeği karşılıksız kalmayacak diyerek Dünya Emekçi Kadınlar günü mesajını üreticilerin yanından paylaştı.  Biçer Karaca “Tarımda çalışan kadınların çoğu ücretsiz aile işçisi durumunda… Yevmiyeyle yıllardır çalışan kadınlar ise güvenceden yoksun… Oysa ki salgının yükünü kadınlar sırtlanıyor. Emeklerinin karşılıksız kalmaması için çalışmak, hepimizin sorumluluğu… TBMM’de yasa tekliflerimiz, önergelerimiz bekletiliyor. Son olarak kadın yoksulluğunun araştırılması için Araştırma Komisyonu kurulması amacıyla teklif verdim. Kadınlar için kadınlarla birlikte mücadeleye devam” mesajını verdi.

(Denizli Gerçek)

Siyaset-Politika 8.03.2021 14:40:00 0