Gündem-Güncel-Genel

Gündem-Güncel-Genel Haberleri

Tüm Emekli Sen: Yargıtayın istinaf kararı hukuki değil siyasi

Tüm Emekli Sen yaptığı açıklama ile yargıtayın istinafın kararını bozarak geri göndermesine tepki gösterdi.


Tüm Emekli Sen; Yargıtayın istinaf kararı hukuki değil siyasi karardır

Tüm Emekli Sen valiliğin keyfi kapatma kararını istinafa taşımış istinaf örgütlenme hakkı olduğuna kanaat getirmişti. Yargıtaya taşınan davada yargıtay kararı bozarak istinafa geri gönderdi. Tüm Emekli Sen yaptığı açıklama ile yargıtayın istinafın kararını bozarak geri göndermesine tepki gösterdi.

Geçen sürece ilişkin aktarımda bulunan Denizli Temsilcisi Halil Aksungur "20 Şubat 2017 de kuruluş evraklarını Ankara Valiliğine verdiğimiz halde Valilik keyfi bir tutumla, bu başvuruyu reddetmiş ancak yaşanan mahkeme sürecinden sonra sendikamıza kütük numarası verilmiştir.
Başvuru konusunda mahkemenin lehimize verdiği karara rağmen Valilik, 34. İş Mahkemesi nezdinde kapatılma istemli dava açmış, İş Mahkemesinin aleyhimize verdiği karar ise İstinaf mahkemesine taşınmış ve İstinaf Mahkemesi kapatma kararını bozarak “Emeklilerin sendika kurma hakkı olduğundan” hareketle lehimize sonuçlandırmıştır" ifadelerini kullandı.

"YARGITAY KARARI BOZARAK GERİ GÖNDERDİ"
Aksungur açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı; "Hukuk ve yasaların evrensel insanlık değerleri içermesi gerektiğini unutan idare Hukukun kendi emri altında olması gerektiğini savunan bir yaklaşımla bu kararı da Yargıtay’a göndermiş, Yargıtay bozma kararı vererek dosyayı yeniden görüşmesi için İstinaf Mahkemesine geri göndermiştir.
Buna ilişkin mahkeme 30 Nisan 2021 tarihinde saat 10.00 da görülecektir."

"HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANMAK İSTİYORUZ"
"Yargıtayın verdiği bozma kararı, açıkça idarenin isteğinin hukukun üstünde olduğunun ve Uluslar arası sözleşme ve hukukun tanınmadığının açık bir göstergesidir" diyen Aksungur şöyle devam etti; "Bu karar hukuki değil, siyasi bir karardır. Bu karar İdarenin her istediğini yaptırma niyetinin bir göstergesidir.
Bu kararın örgütlenme hakkının kullanılmasına yönelik bir engel olduğu açıktır. Hukukun üstünlüğünün hala geçerli olduğuna, buna uyan yargıçların olduğuna inanmak istiyoruz. İdarenin ve idarenin gözüne bakan mahkemelerin her türlü engelleme yasaklama, görmezden gelme girişimlerine rağmen herkes şunu iyi bilsin Tüm Emekliler sendikası emeklilerin ekonomik demokratik hakları için mücadelesini her şartta yükselterek sürdürecektir."

Denizli Gerçek 

Gündem-Güncel-Genel 27.04.2021 12:48:00 0