Gündem-Güncel-Genel

Gündem-Güncel-Genel Haberleri

YÖK, doktora bursiyerlerine çifte mağduriyet yaşattı

YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamındaki doktora öğrencileri, bir yandan zam mağduriyeti yaşarken diğer yandan mart ayında yatacak burslarının nisan ayında yatacağını öğrendi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamında binlerce bursiyere hem zam hem ödeme mağduriyeti yaşattı. Tepkili bursiyerlerin sözleşmesinde herhangi bir disiplin alması durumunda burslarının kesilmesi maddesinin yer alması mağduriyeti ikiye katladı.

Akademide taşeronluk olarak nitelendirilmesi mümkün olan YÖK 100/2000 Doktora Projesi, doktora öğrencilerinin asgari ücrete yakın bir ücretle doktora öğrenciliğini yürütürken aynı zamanda üniversitelerde akademik çalışma yürütmelerine olanak sağlıyor. Öte yandan üniversiteler araştırma görevlisi istihdam etmek yerine proje kapsamındaki bursiyerleri YÖK "bursu" ile bedava çalıştırabiliyor. Proje kapsamındaki doktora öğrencileri bir yandan zam mağduriyeti yaşarken diğer yandan mart ayında yatacak burslarının nisan ayında yatacağını öğrendi.

Ayın 1'i ile 10'u arasında yatan burslarını şubat ayında alan bursiyerler, mart burslarının yatmasını beklerken yönetmeliğin değiştiğini ve artık bursların bir sonraki ay yatacağını öğrendi. Bu para ile kira ödeyen, geçimini sağlayan bursiyerler, oluşan 2 aylık açığın büyük mağduriyet yaşattığını ifade etti. Türkiye genelinde binlerce bursiyer bu mağduriyeti yaşadı.

Öte yandan burslar doktora öğrencilerine verilen kredi burs tutarının yüzde 50'sinden fazla olamaz maddesi de sigortasız ve güvencesiz çalışan bursiyerlere bir de zam mağduriyeti yaşattı. Asgari ücret yüzde 21 zamlanırken bursiyerler yüzde 10 bile alamayacak. Öte yandan belirlenen usul ve esaslara göre disiplin cezası alanların burslarının kesilecek olması, bursiyerlerin başka bir işte çalışması durumunda yine burslarının kesilecek olması doktora öğrencilerine ekstra mağduriyet yaşattı.

(Denizli Gerçek)

Gündem-Güncel-Genel 11.03.2021 08:11:00 0